ROWERY NA CO DZIEŃ

ROWERY NA CO DZIEŃ

Spór kierowców z rowerzystami rozgorzewa regularnie, przez co wiosną rośnie nie tylko temperatura powietrza, ale też ciśnienie wszystkich tych, którzy próbują w miarę spokojnie przemieszczać się po drogach publicznych. Dodajmy do tego argumenty takie jak kryzys klimatyczny czy rosnące ceny.

W sieci znajduje się mnóstwo artykułów, które mają podkreślać zalety samochodów i rowerów, a przy okazji koncentrują się na wadach tych drugich. Możemy być w tej kwestii nieobiektywni, ale wiemy, że każda z tych maszyn ma zarówno swoje plusy, jak i ograniczenia.

Odnosiliśmy się do tematu m.in. TUTAJ – Plusy i minusy jazdy rowerem do pracy

https://prorowery.pl/pl/n/Rowerem-do-pracy-plusy-i-minusy/4

 

Dziś polecimy konkretne dobre rowery, które śmiało mogą zastąpić samochód w większości codziennych zadań*.

*żeby tak się stało, przydadzą się akcesoria rowerowe, o których również wspomnimy na koniec artykułu

 

Jaki rower wybrać? Rodzaje

 

Jeśli szukasz NAJLEPSZEGO ROWERU, mamy dla ciebie jedną odpowiedź: najlepszy to wcale nie najdroższy, tegoroczny trendy model promowany przez influencerów. Najlepszy będzie ten, który precyzyjnie odpowie na twoje potrzeby, po prostu. Dlatego, żeby ułatwić podejmowanie decyzji, w pierwszej kolejności odpowiedz na kilka pytań.

Najważniejsze z nich brzmi:

- do czego potrzebny ci rower?

I pytania pomocnicze:

- jak często będziesz jeździć?

- gdzie (chodzi o rodzaj nawierzchni: asfalt w mieście, żwirowe ścieżki czy wszystkiego po trochu)?

- jaki masz budżet?

- co jest dla ciebie najważniejsze: funkcjonalność, wygląd, komponenty?

 

Równolegle do tych kwestii pamiętaj, że panują tu zasady jak w każdej innej branży: warto skłonić się ku ofercie sprawdzonych sklepów i producentów z dobrymi opiniami. Sprawdź sprzedawcę i warunki transakcji. Pandemia sprawiła, że wzrosły możliwości zakupu i zwrotu roweru przez internet; niektóre sieci pozwalają na zwrot aż do 100 dni bez podawania przyczyn. To ponad 3 miesiące, żeby się zastanowić, czy to na pewno dobry wybór.

 

Jeśli kupujesz rower przez internet, istotna jest też kwestia przeglądu zerowego. Po odebraniu przesyłki zabierz produkt do serwisu, gdzie zostanie poprawnie złożony, a mechanik wypełni dokumentację. Dzięki temu zachowujesz pełną gwarancję na rower -  zależnie od marki jest to od dwóch lat (ustawowe minimum) nawet dożywotnio w przypadku sprawdzonych, wysokiej jakości maszyn.

Teraz czas na najważniejsze – jaki rower wybrać?

Rower miejski: klasyka i klasa?

 

Najbardziej oczywistą, wręcz domyślną odpowiedzią, jeśli chodzi o codzienną jazdę, wydaje się rower miejski. Ten typ został stworzony z myślą o sprawnym przemieszczaniu się po Drogach dla Rowerów. Wiele rowerów miejskich ma już zamontowane fabrycznie akcesoria, takie jak koszyk na kierownicę, bagażnik, błotniki, stopka; to popularne damki.

 

Jednak jeśli twoim priorytetem jest minimalizm i kompaktowa budowa, mamy dobrą wiadomość: renesans popularności przeżywają właśnie rowery ze składaną ramą, popularne SKŁADAKI. Nowoczesny miejski składak zaskoczy cię atrakcyjną ceną, wysokiej jakości komponentami (używa się np. napędu Shimano Nexus z piastą planetarną, dzięki czemu przerzutki są chronione przed czynnikami zewnętrznymi) i przyjemnością z jazdy. Do dyspozycji jest bagażnik, podpora i błotniki. Taki rower zabierzesz ze sobą nawet w podróż samolotem. Minus? Małe koła 20” wymagają trochę więcej pedałowania niż nasze kolejne propozycje z innych segmentów.

 

Rowery trekkingowe damskie i męskie

 

Trekking to rower dla tych, którzy lubią mieć wszystko przy sobie. Ma stanowić narzędzie zarówno do jazdy w mieście, jak i na dalekie wyprawy. Dlatego wyposażono go w bagażnik, żeby zabrać ze sobą potrzebne rzeczy lub założyć sakwy rowerowe. Przed kałużami i zmienną pogodą ochronią cię błotniki. Wyższej jakości modele mają też zintegrowane oświetlenie przód-tył.

Rowery trekkingowe występują w wersjach z prostą ramą i z obniżonym przekrokiem:

 

A może… gravel albo MTB?

 

Wracając do myśli przewodniej: najważniejsze, żeby rower ci odpowiadał. Dlatego niezależnie od ich sportowych sylwetek zaproponujemy ci na codzienne przejażdżki jeszcze dwa rodzaje rowerów.

 

Gravel łączy szybkość i wszechstronność. To niekwestionowany hit ostatnich sezonów. Stosowany przez kolarzy szosowych na luźniejsze treningi, zdobywa rzesze fanów także wśród rekreacyjnych rowerzystów. Trudno nie docenić lekkiego prowadzenia i prędkości, jakie rozwija ten rower. Chcesz trenować na dwóch kółkach? To może być twój nowy ulubiony kompan na co dzień.

 

MTB hardtail, czyli rower górski z amortyzatorem z przodu, bardzo długo był w Polsce uznawany za najbardziej uniwersalny rower. Mimo że z czasem odkryliśmy rowery crossowe czy gravele, nadal nie skreślamy górali jako wszechstronnego środka transportu. Szczególnie dla juniorów – taki rower świetnie przewiezie z punktu A do B, nawet jeśli B jest daleko za końcem oficjalnych Dróg dla Rowerów.

 

Bonus – najlepsze akcesoria rowerowe

 

Jazda rowerowa staje się trochę innym doświadczeniem, kiedy uchylamy drzwi do świata akcesoriów. Poniżej kilka typów, które zmienią twoją przejażdżkę w wulkan endorfin!

 

KASK nie jest jeszcze na liście obowiązkowego wyposażenia rowerzysty na drogach publicznych, jednak rekomendujemy zakładanie go za każdym razem, kiedy wsiadasz na rower. Po prostu.

 

Nie wszystkie rowery mają zamontowane OŚWIETLENIE. Wybór lampek przód-tył sprawi, że będziesz czuć się bezpieczniej w różnych warunkach pogodowych.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu

Sklep internetowy Shoper Premium