Gravele – dla kogo i w jaki teren? Kolekcja ROMET 2023
Gravele – dla kogo i w jaki teren? Kolekcja ROMET 2023

Gravel dla kogo i w jaki teren?

Gravele to rowery idealne na szuter, ale nie tylko. Doskonale sprawdzają się także na asfalcie czy leśnym dukcie. To tylko niektóre z powodów, dla których popularność graveli jest tak duża wśród osób jeżdżących na rowerze. Kto powinien zdecydować się na rower typu gravel? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule!

 

Gravele – do jakiej jazdy służą?

Rower gravel to typ roweru, który na stałe zadomowił się już na sklepowych półkach. W naszym poprzednim artykule Gravele – hit czy kit, zastanawialiśmy się, czy gravel dobrze radzi sobie na powierzchniach takich jak polne i leśne ścieżki, oraz utwardzone i żwirowe drogi. Jak sama nazwa wskazuje, rowery gravelowe dedykowane są jeździe po szutrze, ale i nie tylko. Doskonale nadają się na wypad w lekki teren, ale ruszanie nimi na bardziej wymagające trasy może być mało komfortowe. 

A co, jeśli czeka nas ścieżka lub droga, na którą wylano asfalt? Nie stanowi to problemu, bo rower gravel ma szersze koła od tradycyjnej szosówki i bardzo przypomina ją w budowie – w końcu to z niej się wywodzi. Dzięki temu jazda po asfalcie nie nastręcza problemów, choć oczywiście nie osiągnie się na takim rowerze prędkości, jaką można wykręcić na szosówce.

Rower gravel – postaw na uniwersalność

Gravelowe rowery najprościej można określić jako wszechstronne. Uniwersalność ma jednak zarówno swoje zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należy przede wszystkim fakt, że taki rower możemy zabrać w bardzo zróżnicowany teren – czyli jadąc asfaltem, który nagle się skończy, nie wpadniemy w popłoch, że czeka nas bardzo ciężka i niekomfortowa przeprawa. Nie przerazi nas też stromy podjazd czy kałuża, która nagle pojawiła się na naszej drodze. Gravel doskonale sprawuje się wiosną, latem, ale niestraszna mu też jesień czy zima.

Wśród wad takich rowerów wymienić należy przede wszystkim, że rower gravel z uwagi na swoją wielozadaniowość, nigdy nie będzie osiągał takich wyników, jak rowery MTB w trudnym terenie czy szosowe na asfalcie. Coś kosztem czegoś.

Czym się charakteryzują gravele?

Gravelowy rower ma swoje charakterystyczne cechy, dzięki którym trudniej pomylić go z innym typem roweru. Najpopularniejsze gravele na rynku cechuje wygięta kierownica, czyli tak zwany baranek – przypomina tę stosowaną w rowerach szosowych, jednak gravele mają ją bardziej wygiętą na zewnątrz (system flare). Warto też zwrócić uwagę na ramę, której środek suportu jest podniesiony, co gwarantuje, że nie zahaczymy nim o korzenie czy inne przeszkody.

Gravele – kolekcja 2023

Decydując się czy to na swój pierwszy gravel, czy kolejny już rower, warto przyjrzeć się różnym modelom.

Proponujemy poznać gravele 2023 marki Romet:

  • Nyk,
  • Boreas 1 Lite,
  • Boreas 2,
  • Boreas 2 Lite,
  • Boreas 2.1.

Nyk

Gravel Nyk to rower dla tych, którzy cenią sobie najnowsze rozwiązania technologiczne. Dostępny jest w czterech rozmiarach, wyposażony w ramę, widelec i kierownicę z karbonu. Zastosowano w nim napęd SRAM Apex 1x11, co daje niezwykłą przyjemność jazdy i łatwość w dobieraniu odpowiedniego przełożenia dla pokonywanej trasy. Mimo bogatego wyposażenia rower waży zaledwie 8,5 kg. Koła wielkości 700C pozwolą na komfortowe poruszanie się zarówno po nieutwardzonych ścieżkach, jak i po asfalcie. Zastosowane w tym modelu niezawodne hamulce hydrauliczne są gwarantem bezpiecznej jazdy.

Seria Boreas 

Boreas

Dla tych, którzy wolą rowery na aluminiowej ramie z jednym blatem z przodu powstała seria Boreas. Nowa kolekcja zawiera aż cztery modele: Boreas 1 Lite, Boreas 2, Boreas 2 Lite i Boreas 2.1. Sprawdzają się zarówno jako rower gravel damski, jak i męski. Każdy z nich wyposażony jest w koła 700C i dostępny jest w czterech rozmiarach: 52, 54, 56 i 58 cm. 

Z uwagi na to, że zarówno rama, jak i komponenty (kierownica, sztyca i mostek kierownicy) są aluminiowe, waga tych rowerów jest nieco wyższa niż modelu Nyk – Boreas 2 i jego opcje ważą 10,4 kg, natomiast Boreas 1 Lite 10,6 kg. Wykorzystanie aluminiowych komponentów wpływa za to korzystniej na ich cenę. Nie oznacza to jednak, że w serii Boreas nie znajdziemy karbonowych elementów – te gravele wyposażone są bowiem w taperowane widelce z karbonu.  

Boreas 1 Lite i Boreas 2 Lite to modele zbudowane na tej samej ramie. Różnią się one od ramy z modeli Boreas 2 i Boreas 2.1 konstrukcją tylnego trójkąta oraz długością bazy kół roweru: modele Lite są dłuższe, a rowery Boreas 2 i 2.1 są krótsze. Choć krótsze rowery są mniej stabilne, łatwiej nimi sterować. Na dłuższych natomiast łatwiej jest zachować równowagę na prostych odcinkach.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy modelach Boreas 2, Lite i 2.1? Doceniane wśród rowerowych pasjonatów hamulce hydrauliczne oraz 11-biegowy napęd. W przypadku modelu 1 Lite jest to napęd 10-biegowy i hamulce mechaniczne. Ponadto, opcje 2 i 2.1 różni piasta – w wersji 2 zastosowano SRAM Centerline, natomiast w 2.1 Shimano Centerlock. W tych wersjach istotne jest także zastosowanie centralnego systemu montażu tarczy, który zmniejsza ryzyko zniszczenia tarczy oraz piasty w trakcie jazdy.

 

Podsumowując

Gravele są to obecnie najmodniejsze rowery na rynku. Nie jest to dziwne, jeśli weźmiemy pod uwagę ich wszechstronność. Decydując się na ten rower, powinniśmy zastanowić się, ile kosztuje gravel z wyższej półki i ten mniej zaawansowany technologicznie, a następnie wybrać opcję dogodną dla siebie.

Warto też pamiętać, że gravele Romet to doskonała jakość i dożywotnia gwarancja na ramę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu

Sklep internetowy Shoper Premium